online přihláška - běh          mapa
Memoriál Václava Dobeše - Šárovcova lhota - Zvičina
6.5.2023
- 54. ročník běhu - start: 13:30
- 17. ročník MTB/kola - start: 10:30

Ohlédnutí za Zvičinou 2022.

Letošní termín závodu byl zvolen na 7. května. Před vlastním závodem se organizační výbor sešel 3x. Letošním dárkem pro sponzory a organizátory byl keramický svícen od hořického keramika Michala Doležala se svíčkou od firmy Aromis. Velkou oporu máme ve firmě Microrisc a její pracovnici Šárce Nečesané, která zajišťuje plakáty, propozice, startovní čísla, grafické návrhy a se svým týmem zpracovává prezenci a výsledky.

Značení trati provedli Jindra Kyncl, Adam a Milan Krupkové, Martin Vagenknecht a Liboslav Knězáček. Náš závod opět kolidoval s Touláním cyklistů – dvojic na Pecce. Letos nám počasí velmi přálo, bylo teplo. Velkým problémem bylo současné otevírání turistické sezony na Zvičíně. Naše akce s touto akcí nejde do budoucna skloubit. S organizátory Podzvičinska jsme dohodnuti na jiném termínu. Dalším problémem byla louka rozrytá divočáky v cílovém místě. Letos byla opět vyzdobena i samotná Lhota břízkami, kterou provedli mladí hasiči pod vedením svého starosty Honzy Draštíka.

Ing. Martin Pour otevřel pro zájemce cihelnu k volné prohlídce. Jindra Kyncl připravil fotovzpomínku na zesnulé organizátory Vladko Vícha, Josefa Zvoníčka a Ivo Johna. Jana a Standa Ulvrovi zapsali 165 dospělých a 61dětí na startu pochodu, převážná část pochodníků se rekrutuje z blízkého okolí - Lázní Bělohradu, Mlázovic, Ostroměře či Hořic. Upomínkou pro pochodníky byl reflexní přívěsek se znakem Zvičiny. Účast byla vlivem počasí o stovku vyšší než v roce 2019.
Na kontrole pod Vřesníkem byli Martin Vágenknecht, Tomáš Čeřovský a Filip Kupka s hasičskou dodávkou SDH Mlázovice.

16.ročník MTB časovky absolvovalo 56 cyklistů, z toho 10 věrných skládačkářů z Chotče. S organizací závodů nám pomáhala posila z Liberce - Josef a Štěpán Pospíšilovi, Ondra Folprecht a Tereza Blažková. Zvítězil již počtvrté Jiří Šorm z týmu CykloLive Liberec v čase 40.07, z žen byla nejlepší Aneta Khýrová z týmu Carla KupKolo.cz ze Dvora Králové v čase 57.36.

Letos jsme zařadili nově na popud našeho hlavního sponzora Ing.Vladimíra Šulce kategorii elektrokol. Vítězem se stal právě iniciátor ve skvělém čase 42.10 a na druhém místě skončila manželka Martina Šulcová v čase 1.13.11. Možná, že se tato kategorie do budoucna stane cílem dalších příznivců elektrokol.

V běžeckém závodě celkem doběhlo 84 závodníků, z toho 17 žen. Tři běžci vzdali. Závod odstartoval mnohonásobný vítěz z kategorie domácích a archivář našeho závodu Karel Loner. Nejrychlejším byl Milan Janata z týmu Salming/Run4fun za 0.59.04. Druhý a pravidelný účastník František Vagenknech byl o pět minut pomalejší, 3.místo obsadil Tomáš Hak z Vítězné. Z žen zvítězila Gabriela Veigertová z Poko Running team za 1.09.49.

Tkz.DOUBLE - závod v MTB časovce a poté i v běhu úspěšně absolvovali dva účastníci – Petr Mašek z SK Vrchlabí a Aneta Khýrová z CarlaKupKolo.cz ze Dvora Králové.

Nejrychlejším z domácích byl Adam Krupka v čase 1.06.45, celkově pátý. Druhý byl Milan Krupka ml. v čase 1.10.19. Třetí z domácích byl Milan Krupka st. v čase 1.21.40.

Společně s naším běžeckým závodem se konal jako posledně přebor kraje Integrovaného záchranného sboru (policie, hasiči a záchranáři) ve třech kategoriích, muži do 40 let, nad 40 let a ženy. Zúčastnilo se ho 5 borců, o 4 méně než v roce 2019. Nejlepším byl Václav Modrý z Náchoda (v celkovém pořadí 23.místo) v čase 1.16.22. Účast záchranářů je zřejmě ovlivněna dvěma covidovými roky, které účast oslabily.

Řidiči autobusu od krajských hasičů, pan Berger s kolegou, zvládli s přehledem veškerou dopravu, děkujeme. V cíli na Zvičině se velmi osvědčila úprava hasičského auta na malou kancelář pro časoměřiče, kterou letos doplnil i druhý mikrobus od firmy Ort. Nemusel se stavět žádný stan, díky nápadu Pavla Vícha. Dopravu zavazadel a kol závodníků nám letos nově zajistil Vláďa Pulec ml.

Vyhlašování na Zvičině proběhlo v pořádku, ceny předávali Zdeněk Šedivka z HZS Dvůr Králové, Jan Draštík, starosta SDH Šárovcova Lhota a Liboslav Knězáček, ředitel závodu. Komentátorem byl David Marek, za pomoci Karoly Markové, Pavla Vícha a Vladimíra Hátleho.

Tombolu a předávání cen vylosovaným závodníkům měla na starosti Hana Folprechtová. Ceny pro závodníky – keramické poháry s emblémem Zvičiny od Michala Doležala z Hořic, tombola – poukázky do obchodního řetězce Lidl.

Občerstvení pro závodníky (iontový nápoj, koláče a banány) zajišťovali Ondra Vaníček, Petra Kadečková, Ema Kněžourková, Petra Vaníčková a Monika Římalová.

Zdravotní službu nám roky zajišťuje Josef Valášek z Hořic, se zdravotní sestrou Magdalenou Žaludovou. Řidičem sanitky byl Marián Kutaš, bývalý Lhoťák, dobrovolnou zdravotnicí je Dáša Nováková z Mlázovic.

Velmi dobře zasahovali na trati při přebězích přes silnice lhotečtí hasiči a Alice Krupková a Hana Folprechtová, kterým moc děkujeme!

Fotografování celé akce se velmi dobře zhostili Jaroslav Voves z Lázní Bělohradu a lhotecký Jindra Kyncl

Děkujeme všem, kteří pomohli ke zdárnému průběhu závodu. Majorovi Rudolfu Jelínkovi z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje za zajištění autobusu. Bez firmy Mikrorisc si závod nedovedeme představit. Díky Vláďo, Šárko a ostatní. Poděkování patří Kristýnce Víchové za perfektní stravovací servis pro organizátory a časoměřiče.

Mě osobně moc potěšilo, že po tříleté odmlce jsme se dokázali dát jako tým dohromady a zvládli jsme celou akci ke spokojenosti všech zúčastněných.

Děkujeme všem sponzorům!!

Příští, 54.ročník, plánujeme na 6.května 2023.

Za organizační výbor: Liboslav Knězáček

 


Zvičina 2021.

Současná proticovidová opatření Vlády ČR neumožňují v letošním roce tradiční závod běhu do vrchu na Zvičinu.

I kdyby došlo k rozvolnění pravidel pořádání soutěží amatérského sportu, nedokážeme tuto akci zorganizovat.

Protože běžecký závod je spojen s turistickým pochodem a MTB časovkou, je to náročná akce s ohledem na počet účastníků a daná hygienická opatření.

V žádném případě nechceme nikomu bránit v soukromé aktivitě, aby tréninkově na Zvičinu nešel, nejel na kole či neběžel.

Ze strany organizačního výboru nebudeme zajišťovat značení trati, občerstvení a ani dopravu ze Zvičiny, či přepravu věcí nahoru. Každý účastník si musí tyto záležitosti vyřešit sám.

Na vlastní Zvičině bude otevřen v turistické chatě stánek s výdejním okénkem.

Samozřejmě budeme mít radost a potěšení, když do Lhoty přijedete a absolvujete trať jarní přírodou Podzvičínska.

Budeme se těšit na příští sezonu, a pevně věříme, že zůstanete Šárovcově Lhotě a Zvičíně věrni.

Za organizační výbor: Liboslav Knězáček

 


 


 

Závod započítávaný do Českého poháru v běhu do vrchu zároveň však jedinečný sranda "match" pro recesisty.

ÚVOD - před více než 40 lety vznikl závod z hecu a z recese. P.Dobeš tehdy v hospodě prohlásil, že uzavře sázku s každým, kdo si myslí, že doběhne ze Šárovcovy Lhoty až na Zvičinu (kopec ve VČ) nejdéle do dvou hodin. Každá minuta nad tento limit bude znamenat jedno pivo pro něj, naopak každá minuta pod dvě hodiny pak prohru jednoho piva. Těch, kteří se odhodlali k činu ohrožujícímu jejich fyzickou integritu, nebylo mnoho - celkem čtyři. VÝSLEDEK (1:37:00) znamenal pro Dobeše prohru 92 (slovy DVA A DEVADESÁTI) piv. Po sedmi letech byl dluh oněch 92 piv skutečně a konečně vyrovnán (možná právě díky tomu nese běh své jméno ;-)

Jak jsme zjistili v zákulisí (= schůze a hospoda), byla tehdy trasa na Zvičinu připravena zdaleka nejlépe ze všech ročníků. J.Zvoníček (= dlouholetý předseda organizačního výboru) jako myslivec v tomto revíru cestu na Zvičinu několikrát prošel a našel různé zkratky. V rámci přípravy byla tehdy trasa značena citróny na stromech, které měly uhasit žízeň. To se již nikdy v dalších letech neopakovalo ;-)

Z dalších perliček by bylo zajímavé zmínit, že v duchu tradice (= trasa libovolná), si mnohdy místní matadoři připravují své vlastní zkratky. Kdybyste po trati náhodou viděli skupinku borců (většinou staršího věku, mladí dnes již moc neběhají :), v žádném případě se k nim nepřipojujte. Před několika lety jsem to zkusil. Trasa byla opravdu o trochu kratší, ovšem musel jsem přebrodit potok, běžet zabláceným polem místo silnicí a moje tělo tak bylo poznamenáno fyzickým utrpením a psychickým strádáním, protože jsem navíc oněm starším kmetům se svou nadváhou nějak nemohl stačit ;-)

... ať tak nebo onak, od toho roku se Zvičina běhá dodnes. Před více než 30 lety byl závod zařazen do Českého poháru v bězích do vrchu, je navštěvován mnoha předními sportovci a časy těch nejlepších se dostaly pod jednu hodinu. Závod je to opravdu těžký. Posuďte sami - délka 13.6km, převýšení 393m