11.5.2024
- 55. ročník běhu - start: 13:30
- 18. ročník MTB/kola - start: 10:30

Ohlédnutí za Zvičinou 2018.

Letošní termín závodu byl zv olen na 5. května. Před vlastním závodem se organizační výbor sešel 4x. Letošním dárkem pro sponzory a organizátory byla reprodukce obrázku Zvičiny od Vojtěcha Záveského z Lázní Bělohradu.Velkou oporu máme ve firmě MICRORISC a její pracovnici Šárce Nečesané, která zajišťuje plakáty, propozice, startovní čísla, grafické návrhy a se svým týmem zpracovává prezenci a výsledky.

Značení trati provedli jako vloni Jindra Kyncl, Adam a Milan Krupkové a Liboslav Knězáček. Letos se běželo opět přes Borek, trať měří 14,7 km. Námitku na naše značení vznesla paní Čížková ze Zvičiny, nelíbil se jí náš bílý sprej na vozovce. Náš závod kolidoval s Touláním cyklistů – dvojic na Pecce. I přes tuto akci můžeme být s účastí pochodníků, cyklistů i běžců spokojeni. Otevírání turistické sezony na Zvičině nám náš závod vhodně doplňuje. Počasí se vydařilo, bylo pěkně slunečno, trať byla suchá.

Letos jsme uctili památku zakladatelů Zvičiny kytičkou chryzantém do vázy u tabule vítězů u hospody. Pěkný držák na vázu zhotovil zdarma umělecký kovář Michal Pour z Podhorního Újezdu. Prezenci chodců a cyklistů zajišťují zodpovědně Jana a Standa Ulvrovi, zúčastnilo se 254 pěších a 77 cyklistů. Vlakem z Bělohradu přijelo 40 pochodníků. Z Mlázovic přijel plně naplněný autobus . Zde se osvědčilo posunutí odjezdu autobusu ráno z Bělohradu v 8.00. Startovné 20 Kč platili jen dospělí (180 účastníků pochodu), 74dětí šlo bez startovného. Odměnou dětem byla „botička“ s kresbou Zvičiny od Karla Lonera. Na kontrole pod Vřesníkem byli Martin Vágenknecht a Filip Kupka. Letos přijelo i více cyklistů (77), z toho 16 skládaček z Chotče. Organizace MTB časovky se nám letos nepovedla. Prezence závodníků vázla, skoro každý nechával zápis na poslední chvíli, start musel být posunut o 10 minut, nemůžeme být spokojeni ani s vyhodnocením výsledků na Zvičině. Pro příští rok bude mít časovka samostatnou prezenci oddělenou od pochodníků. Zvítězil Jiří Šorm z Aerotecu v pěkném čase 0.41.21. Z žen byla nejrychlejší Karolína Bergerová z CK Carla kupkolo, v čase 0.51.55. Časy byly dosaženy podobné jako vloni, kdy byla trať bahnitá, letos panoval nepříjemný protivítr.

Společně s naším závodem se konal jako loni přebor kraje Integrovaného záchranného sboru(policie, hasiči a záchranáři) ve třech kategoriích, muži do 40 let, nad 40 let a ženy. Zúčastnilo se ho 12 borců, o 4 méně než loni. Nejlepším byl Jiří Vavruška (v celkovém pořadí 8.místo) z Jablonce nad Nisou v čase 1.07.26. Celkem doběhlo 173 závodníků, z toho 42 žen. Závod odstartoval dvojnásobný vítěz a dlouholetý organizátor Ivo John z Mlázovic. Nejrychlejším byl František Vagenknecht z Aster Jičín v čase 1.01.06, z žen Renata Hájková z Maratonstavu Úpice 1.15.15. Na Renatu musím prozradit, že před startem nakojila svá dvojčátka a zvítězila.

Nejrychlejším z domácích byl Adam Krupka v čase 1.12.21, druhý byl Milan Krupka ml. v čase1.15.59, třetí z domácích byl Milan Krupka st. v čase 1.18.49. Úctyhodný výkon podala juniorka Blanka Dohnalová (11let), vnučka od Dohnalů, manželé Nedasovi, noví budoucí obyvatelé z chalupy od Bartoníčků i další zástupci chalupářů. Na trati bylo letos i 8 závodníků, kteří zvládli absolvovat časovku i běh.

Problémy byly s parkováním vozidel na Zvičině, před doběhem byla ucpaná příjezdová cesta, autobus nemohl projet, vyřešil Jan Draštík. Řidič autobusu pan Volák od krajských hasičů zvládl s přehledem veškerou dopravu, děkujeme. Velmi se osvědčila na Zvičině úprava hasičského auta na malou kancelář pro časoměřiče, nemusel se stavět další stan, díky nápadu Pavla Vícha..

Vyhlašování na Zvičině proběhlo v pořádku, ceny předávali Mjr. Rudolf Jelínek z HZS Královéhradeckého kraje, Ing. Vymlátil, náměstek HZS HK, Ing. Vladimír Šulc, Ph.D. z firmy MICRORISC, Jaroslava Havlíčková z Hasičské vzájemné pojišťovny a Jan Draštík, starosta lhoteckých hasičů. Komentátorem byl David Marek, jemu pomáhali Karola Marková, Pavel Vích a Vladimír Hátle a Jan Draštík. S tombolou a předáváním cen závodníkům nám letos pomáhaly Alice Krupková a Hana Folprechtová. Ceny pro závodníky - dřevěné medaile s kresbou Zvičiny od Karla Lonera vyrobila firma AMADEA z Lázní Bělohradu.

Čaj a občerstvení závodníků zajišťovali Barunka Vaníčková , Johanka Folprechtová, Lukáš Haltuf a Ondra Vaníček.

Zdravotní službu nám roky zajišťuje Josef Valášek z Hořic, dobrovolnou zdravotnicí je Dáša Nováková z Mlázovic.

Na trati v nepřehledných místech navigovali : Luboš Stárek, hasič z Bělohradu, lhotečtí hasiči pod vedením velitele Jirky Svobody, Janík Přibyl, Honza Matyas a Vláďa Pulec. Fotografování celé akce se velmi dobře zhostili Jaroslav Voves z Lázní Bělohradu, František Malý a Jindřich Kyncl.

Děkuji všem, kteří pomohli ke zdárnému průběhu závodu, majoru Rudolfu Jelínkovi z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje za zajištění autobusu. Tomáši Gottwaldovi, hasiči z Hořic, který nám pomohl s organizací.

Děkujeme všem sponzorům, malým i velkým.

Příští, 52.ročník, plánujeme na 4.května 2019. Uskuteční se 15. ročník MTB časovky !!!

Za organizační výbor : Ing. Liboslav Knězáček